Tour po Irských hřebčínech proběhla

V termínu od 22.1. do 26.1.2015 se zúčastnila skupina 65 lidí akce pod hlavičkou Českého svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní (ČSCHPMDK). Cesty se zúčastnili zájemci nejen z Česka, ale také ze Slovenska. Dny otevřených dveří pořádali irské hřebčíny ve spolupráci s ITM. Během pěti dní se podařilo navštívit 12 hřebčínů a dva dostihové dny.      

 V pátek večer to byli večerní dostihy v Dundalku na all-weather povrchu. Na programu nebyli žádné významné dostihy, ale i tak bylo o zábavu postaráno. Závodiště v Dundalku bylo otevřeno před několika lety a je ideální pro večerní dostihy a to i v zimě. Tribuna je prosklená a divákům i v zimním období nabízí veškerý komfort. Po skončení dostihů v devět hodin ještě následují dostihy chrtů a pak diskotéka až do téměř ranních hodin. V neděli pak byla jedinečná možnost vidět na živo jednu z největších hvězd překážkových dostihů všech dob Hurricane Fly, který nezklamal a získal 22. grupa 1 vítězství, což je světový rekord. Dále byla na programu ještě další grupa 1 a grupa 2.

 Z hřebčínů jsme navštívili všechny nejvýznamnější jako Coolmore stud, Aga Khan stud, Irish National stud, Derristown stud, Ballylinch stud nebo Rathbarry stud či farmu prezidenta asociace chovatelů v Irsku Tara stud. Z hřebců, které jsme viděli můžeme jmenovat třeba Galilea, Australia, Camelot, Rock Of Gibraltar, So you Thing, Shamardal, Exceed and Excel, Acclamation, Sea The Stars, Dalakhani, Presenting, Lope De Vega, Kalanisi nebo Invincible Spirit. Nejvyšší připouštěcí poplatek má jistě Galileo, který je ale Privat, takže nejvyšší oficiální poplatek má Sea The Stars 125 000 euro. Za rovných 100 000 euro letos připouští Invincible Spirit. Viděli jsme ale i hřebce s připouštěcími poplatky okolo 1000 euro. Zajímavostí je i celková hodnota Invincible Spirita, kterou nám zástupkyně Irish National stud prozradila - 45 000 000 euro.

 Skupina z Česka a Slovenska byla největší, která se premiérových dní otevřených dveří na zeleném ostrově účastnila, a tak budila pozornost nejen dalších účastníků, ale i médií. Poskytli jsme rozhovory pro irskou televizi i rozhlas, navíc při pátečních dostizích v Dundalku jsme předávali čestné cesty. Velký zájem o cestu do Irska jen potvrdil zájem o chov anglického plnokrevníka a dostihový sport ve střední Evropě a věřím, že tato cesta, byla pro většinu účastníků inspirativní a přinesla řadu zajímavých podnětů pro jejich práci. Na závěr bych chtěl poděkovat ITM a irským hřebčínům za uspořádání dní otevřených dveří a všem kolegům za pomoc při organizaci tour.

Ing.Tomáš Janda

Sekretář ČSCHPMDK

0 ks,
Košík
0 ks,